Pantera / Damageplan / Rebel Meets Rebel

Ze szczególnym uwzględnieniem Dime'a.

Moderator: Jaahquubel

Pantera / Damageplan / Rebel Meets Rebel

Postprzez Kred » 08 Gru 2011, 14:57

Zdziwiłem się stwierdziwszy właśnie, że ani ja, ani Olo nie zapuścił dotychczas takiego wątku.

Pozwolę sobie zatem to uczynić, ponieważ dziś przypada siódma rocznica tragicznego koncertu, na którym od trzech strzałów w głowę zginął Darrell Lance Abbot, zwany Dimebagiem.

Mimo, że od tego dnia minęło siedem lat, wciąż nie mogę nad tym przejść do porządku dziennego. Nie chcę tu uskuteczniać jakiejkolwiek gradacji, bo nie jest to ani odpowiednie, ani niczemu nie służy, ale sposób, w jaki Dime odszedł jest daleki od kategorii fair.
Nie była to choroba - jak w przypadku Olka. Nie był to wypadek losowy - jak w przypadku Burtona czy Stevie Ray Vaughan'a. Nie były to narkotyki, jak w wielu przypadkach. To było zaplanowane morderstwo. Popełnione na kolesiu, który nie tylko był rewelacyjnym muzykiem (zwanym przez wielu Jimi Hendrix'em metalu), ale również pięknym człowiekiem, kumplem, przyjacielem. Kimś, kto - stworzywszy swoisty kanon w nowoczesnym metalu - pozostał "kolesiem z sąsiedztwa". Kimś, kto nie gwiazdorzył, a do każdego fana odnosił się z należnym szacunkiem.

Nie wiem, czy jest wśród nas tutaj ktoś, kto o Nim/Go nie słyszał; jeśli tak - ma szansę.

Niniejszym wątkiem chcę oddać taki swój mały hołd komuś, kogo - niestety - nie będzie mi dane zobaczyć na scenie.
Komuś, kto stworzył jedną z najpiękniejszych, najbardziej przejmujących solówek nowoczesnego metalu.

...czy też w wersji studyjnej, pełen utwór:

Hołd oddaję też Jeff'owi "Mayhem'owi" Thompsonowi, szefowi ochrony zespołu Damageplan, który również zginął tego dnia.

Po tym ckliwym początku zapraszam do kontynuacji tematu.

Aha - mimo, że w temacie umieściłem tylko zespoły związane z Darrell'em - wszelkie konotacje pozostałych członków rdzennej kapeli również mieszczą się w tym wątku.
Kred

Miejscowość: Poznań

Re: Pantera/Damageplan/Rebel Meets Rebel

Postprzez Olo » 08 Gru 2011, 15:05

No byłem ciekaw, jakież to solo wrzuciłeś, ale jak wiadomo mam blokadę na YouTube.
Obstawiałem Cemetary Gates, którą pewnie wrzuciłaby większość.
No, ale pomyliłem się i tutaj zgodzę się, że solo do Floods to majstersztyk jest. Jak cały utwór zresztą. Do dzisiaj się zastanawiam, czy całość liryki na albumie to aby na pewno Anselmo zaśpiewał.
Końcówka Floods to temat, który chodził za Dime'm przez baaaaaardzo długi czas. Są nagrania pokazujące jak gra ten motyw jak był jeszcze nastolatkiem z grzybkiem na głowie.
I powiem, iż takie wcale proste do zagrania to to nie jest... ;)
Ale zawziąłem się i umiem. :D
Thank you for helping us help you help us all.
Patriotism is a virtue of the vicious.
Awatar użytkownika
Olo

Miejscowość: BK/NT, Wlkp.

Postprzez Kred » 08 Gru 2011, 15:21

A widzisz. Mimo, że przy Cemetery ciary mnie przechodziły od samego początku, to jednak Floods bardziej kopie po latach.
Olo napisał(a):Do dzisiaj się zastanawiam, czy całość liryki na albumie to aby na pewno Anselmo zaśpiewał.
No nie mów, że nie wiesz, że wespół w zespół z Sethem Putnamem z AC.
Solo z grzybem jest bodaj na Dimevision (nie jestem pewien, bo leciałem wszystkie po kolei, zakrapiając). 1988-my?
Kred

Postprzez Olo » 08 Gru 2011, 17:48

No właśnie wiki mówi, że Seth tylko Suicide Note Pt. II, War Nerve, The Great Southern Trendkill i 13 Steps To Nowhere...
I poza tym jego voc nie za bardzo mi pasuje do Floods.

-- 08 Gru 2011, 16:48 --

Tak sobie surfowałem po necie, i że tego wcześniej nie znalazłem to:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Nawet Phila w końcówce słychać...

Awatar użytkownika
Olo

Postprzez Kred » 08 Gru 2011, 23:23

-- 08 Gru 2011, 21:23 --

... i ostatni numer nagrany przez Dime'a, dziękczynno-prześmiewczy dla Zakk'a.

Kred

Postprzez Rog3r » 09 Gru 2011, 16:09

Wielki plus za wrzucenie Floods, uwielbiam ten kawałek.

A co do Pantery to poznałem ich dopiero właśnie po śmierci Dime'a. Byłem wtedy w gimnazjum i nie za bardzo ogarniałem zagraniczne zespoły grające metal. Ale posłuchałem Cowboys From Hell, Vulgar... No i zaczęło się.
Z perspektywy czasu płytki VDoP i Far Beyond Driven uważam za najlepsze w ich dyskografii, później Cowboys From Hell, chociaż momentami jest ona nierówna. Za to The Great Southern Trendkill nie pasuje mi jako całość, obniżyli poziom tym albumem chociaż znajdują się na nim jedne z największych perełek Pantery - balladowe 10's i wyżej wymieniony Floods. Do tego Suicide Note (akustyczna część), Drag The Waters. Reszta dla mnie jest nijaka, Anselmo momentami męczy tym swoim skrzekiem i kompozycje wydają się jakieś takie bez pomysłu. Reinventing the Steel też mnie jakoś specjalnie nie urzekło, głównie za brak pierdolnięcia w brzmieniu perkusji i również irytujący momentami wokal Phila.

W każdym razie i tak jest to jeden z moich ulubionych zespołów już od paru dobrych lat.

A co do samego Dime'a, to uwielbiam te jego cięte riffy. A najbardziej zawsze rozpierdala mnie ten:
Rog3r

Miejscowość: Nowy Sącz

Postprzez Olo » 09 Gru 2011, 16:11

Ja z kolei TGSTK uważam za najbardziej spójny i szczytowe ich osiągnięcie.
;)
Awatar użytkownika
Olo

Postprzez Rog3r » 09 Gru 2011, 16:21

Olo napisał(a):Ja z kolei TGSTK uważam za najbardziej spójny i szczytowe ich osiągnięcie.
;)

Ta płyta nie może być zła z racji tego, że znajdują się na niej Floods i 10's :D
W sumie mam tutaj taki sam problem jak z God Hates Us All Slayera, każdy ten album chwali, a mnie niemiłosiernie męczy, więc coś tu raczej od gustu zależy ... :D
Rog3r

Miejscowość: Nowy Sącz

Postprzez Aintit » 09 Gru 2011, 20:25

Wszelakie Dime'a projekty to po prostu coś świetnego. Nawet RMR jakoś tam wpada w ucho. Z dokonań Pantery najbardziej cenię CFH i VDoP. Reszta dociera do mnie lekko słabiej, chociaż na każdym z późniejszych wydawnictw znajduję coś dla siebie. Dosyć duże "wtf" mam gdy czasem włączy mi się przez przypadek któryś z wcześniejszych albumów ("skąd u mnie na dysku glamrock ociekający pudrem? " :D ), chociaż nawet fragmenty fragmentów tych piosnek zapowiadały coś dużego.
Dimebag to naprawdę jedyny bodaj z tych wszystkich wielkich solistów, którego solówki lubię (a tego typu popisów nie lubię zazwyczaj prawie w ogóle). Uwielbiam to, że z jednej strony nie dominowały nad treścią utworu a z drugiej nie były prymitywnym napieprzaniem na autopilocie - idealnie wpasowywały się w klimat danego kawałka.

Oddzielna sprawa to brzmienie. Nie do podrobienia nawet na podobnym sprzęcie, zakochałem się w ML-kach, ale jeden jegomość sprawił że miłość nie potrwała długo... Słyszał ktoś live Lipowego Deana o flame? Czy tylko ja mam wrażenie, że to najpaskudniej brzmiąca gitara stosowana przez profesjonalnego polskiego muzyka?
Co by się nie działo polecam Godbite http://www.facebook.com/Godbite?sk=app_2405167945

Najlepszy zespół ze Szczecina... na świecie.
Awatar użytkownika
Aintit

Miejscowość: Szczecin

Postprzez wokr » 15 Mar 2012, 21:23

muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr
Awatar użytkownika
wokr

Miejscowość: Los Hervideros

Postprzez Olo » 15 Mar 2012, 21:29

Słyszał.
I od bodajże dwóch tygodni cały czas robi tak: :dancer: :ave: :dancer: :ave:
Awatar użytkownika
Olo

Postprzez wokr » 15 Mar 2012, 21:33

I gdzie to można dorwać? - bo na jutubie tylko nędzne 15 sekund znalazłem :evil:
last.fm/wokr
Awatar użytkownika
wokr

Postprzez Olo » 15 Mar 2012, 21:45

W maju. Znaczy się w połowie maja. A dokładnie 15. maja ma wyjść CD/DVD. Na DVD ma być Monsters of Rock z Włoch z '92...
Awatar użytkownika
Olo

Postprzez Kred » 15 Mar 2012, 23:05

Olo napisał(a): :dancer: :ave: :dancer: :ave:
:dancer:
Kred

Postprzez wokr » 16 Mar 2012, 09:32

Olo napisał(a):W maju. Znaczy się w połowie maja. A dokładnie 15. maja ma wyjść CD/DVD. Na DVD ma być Monsters of Rock z Włoch z '92...

aaa, czyli słyszałeś niusa, a nie sam numer - myślałem, że masz jakieś tajne dojścia ;)
last.fm/wokr
Awatar użytkownika
wokr

Postprzez Kred » 16 Mar 2012, 09:37

Jak znam zycie, to ma, tylko nam - menda - nie udostepni. :twisted: :lol:
Kred

Postprzez wokr » 16 Mar 2012, 09:41

Hańba mu :evil:
last.fm/wokr
Awatar użytkownika
wokr

Postprzez Kred » 16 Mar 2012, 09:43

I na pohybel!
Kred

Postprzez Olo » 16 Mar 2012, 10:00

Jeszcze, k***a, przyjdziecie...
Awatar użytkownika
Olo

Postprzez Kred » 16 Mar 2012, 10:03

...przychodze...

Chcesz blektufa?
Kred

Następna

Wróć do Muzyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości