Hip-hop / Rap

Moderator: Jaahquubel

Hip-hop / Rap

Postprzez Crawley » 18 Maj 2011, 09:01

Zaraz mnie znawcy zjedzą, że to można podzielić na różne gatunki itp, ale co mi tam.

Do założenia tego wątku zainspirowała mnie dyskusja w temacie o Hansie. Z tego co widzę, nawet sporo osób z tego forum słucha takiej muzyki (gdzie te czasy muzycznej ortodoksji?), więc wątek się przyda.

Jeśli chodzi o mnie, to głównie leci u mnie tzw rap akademicki (Fisz i Małpa), albo jakieś poryte klimaty horrorcore, psychorap i deathrap. Bo o ile lubię sobie posłuchać sentymentalnych smętów pierwszych dwóch panów, o tyle duszny klimat i psychoza tych drugich jara mnie tak na prawdę. Z polskich wykonawców zaliczyć mógłbym tutaj Wybuch z Łodzi, Krwawe Drwale z Olsztyna i przede wszystkim K44 z casów pierwszej płyty! (pozostałe mi już średnio smakują).

Poza tym: Beastie Boys (of course!) i od jakiegoś czasu płyta RZA'y z muzyką do Ghost Doga.
Awatar użytkownika
Crawley

Miejscowość: Katowice

Re: Hip-hop / Rap

Postprzez uszak » 18 Maj 2011, 09:19

Rapu/Hip-hopu słucham wybiórczo. Najczęściej poszczególnych kawałków, a nie całych albumów. Zaczęło się w podstawówce od "Scyzoryka" - wiadomo :D . A tak to bywały: K44, Abradab, L.U.C, Kanał Audytywny, Koli a nawet Rychu Peja :D . Za to bardzo lubię połączenie ciężkiego grania z rapowanym wokalem. Oczywiście Flapjack czy RATM. Ale była też kiedyś fajna składanka-soundtrack, na której połączono te dwa muzyczne światy. "Judgement Night" się chyba nazywała.
Awatar użytkownika
uszak

Postprzez veida » 18 Maj 2011, 10:27

O.S.T.R. - to jak na moje król polskiego hip-hopu i rapu, daleko z tyłu zostawiając całą resztę. Szczególnie "Jazz w wolnych chwilach" i "Jazzurekcja". Klimat, flow, pomysły, kompozycje - wszystko mi bardzo pasuje. Gorzej z przekazem... ;)
Poza tym Paktofonika "Kinematografia" - wiadomo, pionierzy, legenda, sentyment.
Łona "Koniec Żartów" - chociaż znam prawie na pamięć wciąż się uśmiecham gdy słucham. Pierwsze odsłuchy to ubaw na maksa :D.
Sporadycznie Abradab, Fisz. Z zagramanicznych Cypress Hill. I tyle z hip hopu.
Na wspomnianych tu Rejdżów miałem fazę tak z 1,5 roku temu, a teraz jakoś minęło. Czasem zapuszczę "Rage against the machine" z obowiązkowym "Wake up" :).
.
Awatar użytkownika
veida

Miejscowość: Banino

Postprzez Kred » 18 Maj 2011, 11:15

Crawley napisał(a):klimaty horrorcore, psychorap i deathrap.
A co konkretnie?

Ja - oczywiście Beastie Boys, Public Enemy, Sir Mix-A-Lot. Jakiś czas temu zaciekawił mnie Pharcyde. I zawsze lubiłem rap w wykonaniu Chino Moreno.
Z polskich to tylko 44 (a i to pobieżnie), nieodżałowany Bolec, wokalizy Guzika. I to chyba tyle. A, i pierwszy Liroy mi wszedł, później już nie.
Kred

Miejscowość: Poznań

Postprzez Quilombo » 18 Maj 2011, 11:38

ja już nie słucham. Do znaczy kiedyś słucham namiętnie Liroya (czego dzisiaj się wstydzę) bo muza mi się podobała. A ten dzisiejszy hh to do mnei nie trafia, nie moja stylistyka jak to mówią. Za to z zagramanicznyh to 2Paca lubiem ale też mało słucham... no jest jeden taki którego ostatnio słucham dużo niejaki Nasir Jones czyli NAS. Ale to nie dlatego, że jakoś specjalnie mi się podoba tylko dlatego że lubię reggae a on nagrał bardzo fajną płytą z najmłodszą latoroślą Boba Marleya - Damianem pt. "Distant Relatives"
śtychem tam, śtychem
"Nadzieja jeszcze iskrzy, trzymana w małych dłoniach"
Awatar użytkownika
Quilombo

Miejscowość: Frysztak

Postprzez Chaos » 18 Maj 2011, 16:37

Strasznie lubię Łonę za mistrzowskie teksty i humor. Słucham też Eldo i Fisza. W następnej kolejności Ostry, ale ostatnio głównie muzycznie, bo producent z niego znakomity, za to treściowo krąży w miejscu od wielu, wielu lat. No i L.U.C, ale trawię tylko jego muzykę (Kanał Audytywny, Projekt Zrozumieć Polskę) bo jak zaczyna rapować to jest niebywale irytujący, taki IMO hiphopowy Rogucki ;)
Z Sodomy do Gomory jedzie się tramwajem.
005 015 018 031 041 058 066 098 103
Awatar użytkownika
Chaos

Miejscowość: Breslau

Postprzez Kred » 18 Maj 2011, 18:10

O, Łony dawno nie słuchałem! Trza przypomnieć sobie.
Kred

Miejscowość: Poznań

Postprzez moher » 18 Maj 2011, 20:38

Kred napisał(a):A, i pierwszy Liroy mi wszedł, później już nie.

A Mało kto wie że Litza grał na pierwszej płycie Liroya :D

Dla mnie Hip-hop przejął pałeczkę po punk rocku lat 80' mówiąc o ważnych sprawach i nie zgadzając się na zastaną rzeczywistość.
Jasne że wiele razy jest kicha, ale są wyjątki.

Kaliber44, 52, Evident, Kazik, WawaMuffin, ...w Polsce
Beastie Boys, Senser, RATM, ... na świecie.
Masz ryj jak pudelek. Jak mówię, że działa, to działa!
Awatar użytkownika
moher

Postprzez veida » 18 Maj 2011, 20:48

Łosz kurna, rzeczywiście :lol: :lol: :lol:

http://www.rappolska.info/tag/litza/
.
Awatar użytkownika
veida

Miejscowość: Banino

Postprzez uszak » 18 Maj 2011, 20:49

moher napisał(a):A Mało kto wie że Litza grał na pierwszej płycie Liroya :D

Czyli tu: http://www.youtube.com/watch?v=QavTv0Gf1RE

Riff "Scyzorykowy" był jakoś tak dla mnie bardziej Litzowy, a tu się okazuje, że Skawiński :) .
Awatar użytkownika
uszak

Postprzez Root » 18 Maj 2011, 22:53

Zabrałem się kiedyś za K44 Księgę tajemniczą i się ostro w to wkręciem :D Potem PFK ostatnio LUC również w projekcie Zrozumieć Polskę (wielki szacunek za to!), oraz Eldo.
Kiedyś słuchałem jakichś innych ale to było dawno i nie pamiętam poza tym szkoda takie głupoty spamiętywać... nic szczególnego.
Dobry rap nie jest zły ;)
Image
http://www.studnia.org.pl Zapraszamy!
w soboty o 19 oraz z niedzieli na poniedziałek o północy :)
Awatar użytkownika
Root

Miejscowość: wschód w Polsce zaczyna się na południu

Postprzez Szowiór » 18 Maj 2011, 22:55

Ostatnio słucham dość dużo rapu/HH. Szczególnie 52 , Hansa , Słonia , i ogólnie poznańską scenę. Ze świata to Cypress Hill. Totalna klasyka
Awatar użytkownika
Szowiór

Postprzez inri.drac.desk » 18 Maj 2011, 23:42

kiedyś siedziałam w tych klimatach. dzisiaj pozostał mi oczywiście K44 przede wszystkim.stary Liroy, Nagły atak spawacza(nie wiem, czy jeszcze gdzieś mam, muszę przeszperać), Paktofonika... Ja siedziałam bardziej w polskim, moja siostra w zagranicznym, i tak po niej został mi Cypress Hill i 2pac, który jest wyśmienity do zasypiania ;) z 2 lata temu w Anglii w cafe w której pracowałam zapuściłam sobie Liroya, wiadomo, co 2 słowo jakieś bluzgi, a tu jak na złość Polacy przybyli, jedyni z resztą jacy mi się przytrafili tam :P ale w sumie chyba nawet nie zwrócili uwagi na to co leci, bo tak byli zaabsorbowani liczeniem kasy, że dopiero jak przemówiłam w języku ojczystym skapnęli się, żem rodaczka.
ostatnio oglądałam jakiś program o Paktofonice, nie pamiętam już jaki kanał, i trochę początek ominęłam, bo natrafiłam przypadkiem, ale tak fajnie mi się stare czasy przypomniały :)
You're drowning, I'll give You my hand
stay acid!
Awatar użytkownika
inri.drac.desk

Miejscowość: Tyne and Wear

Postprzez kotvica » 19 Maj 2011, 00:22

Ja bardzo w polskim HH się pławiłam swego czasu... Ale na stałe pokochałam ŁONE ( teksty - majstersztyki) Paktofonike, Fisz.
Jest oczywiście więcej takich których bardzo lubie. Ale większość padła we wcześniejszych postach, nie chce mi się litani pisać.

No i osobno dopiszę 52 Dębiec.
W Gimnazjum się śpiewało oj śpiewało ...Pewnie dlatego, że Poznań.
:lux:
Awatar użytkownika
kotvica

Postprzez Gawain » 19 Maj 2011, 00:33

moher napisał(a):A Mało kto wie że Litza grał na pierwszej płycie Liroya

Ja wiedziałem bo wygrałem w zakładzie z kumplem oryginalna kastę i przeczytałem we wkładcę ;) I do dzisiaj jest to jedyna płyta/kaseta HH, która u mnie zagościła. Wrzeszczało się Scyzoryka na imprezach :twisted: I pamiętam z radia "Plus i Minus" ( nie wiem czy taki zapis tytułu) Kalibra. No i oczywiście wszystko co spłodził Kazelot ;) Reszta rapowania kojarzy mi się już tylko z podkładem gitarowym. :oops:
http://www.misje.kapucyni.pl/

Image

"The question is, what is a Mahna Mahna?"
"The question is, who cares?
Awatar użytkownika
Gawain

Miejscowość: Bory Stobrawskie - środek lasu ;)

Postprzez Maciu » 19 Maj 2011, 10:27

uszak napisał(a):a tu się okazuje, że Skawiński

co by nie mówić to też dobry gitarowiec
"Światłość w ciemności świeci i ciemność go nie ogarnia!!!"
A tym zajmuję się teraz :piwo: Zapraszam
Image Image
Awatar użytkownika
Maciu

Miejscowość: Oleśnica

Postprzez Winterou » 19 Maj 2011, 12:58

dziwie się że na tym forum nie padły kawałki solowe hansa tzw "hans solo" chyba że padły ale nie doczytałem.
http://www.youtube.com/watch?v=pd4u2neioCg&feature=related polecam! niezły kawałek!
ja już chyba większość przerobiłem. no może poza czarnym hip hopem gdzie murzyny skaczą z tonami łańcuchów i żelastwa na szyi :?
k44, paktofonika, abradab (ten stary :P), o.s.t.r, fisz, hause of pain, z czarnych to afu ra może być no i oczywiście cypress hill!!! :dancer: :dancer: :dancer:
Awatar użytkownika
Winterou

Postprzez inri.drac.desk » 19 Maj 2011, 17:00

aaa...jeszcze Wzgórze Ya Pa 3 mi się przypomniało :)
You're drowning, I'll give You my hand
stay acid!
Awatar użytkownika
inri.drac.desk

Miejscowość: Tyne and Wear

Postprzez phisjol » 25 Maj 2011, 08:18

moje "świadome słuchanie muzyki", zaczęło się właśnie od tego gatunku. Wzgórze Ya pa 3, ich płyta Centrum a chwile później "hit" w postaci Ja mam to co ty. Nastukafszy Warszafskiego deszczu itd. Piękne czasu. Gdy wychodziło pięć płyt na krzyż przez cały rok słuchało się wszystkiego, łącznie z Molestą, Peją.
Sentyment zostanie przez całe życie, to wiadome. Na szczęście muzyka ta poszła w zdecydowaną różnorodność, nie trzeba już słuchać wszystkiego, ale można było zacząć wybrzydzać. Dlatego też od lat wielu lub kilku trzymają tacy wykonawcy lub zespoły jak: Eldo a wcześniej Grammatik, O.S.T.R., L.U.C., K44 (ale raczej ten z Magiem), Fisz z Emadem, projekty skupione wokół ZIPów, 52 Dębiec (bez wazeliny bynajmniej :>, do tej pory pamiętam jak kilka lat temu na wakacyjnych wolontariackich obozach polsko rosyjskich, wszyscy razem śpiewali ze zrozumień bez tłumaczenia "półmetrowy..." ;)).
luz na łączach
Awatar użytkownika
phisjol

Postprzez Paula » 17 Sie 2011, 12:53

Ja zaczęłam słuchać rapu w 2001r. na pierwszy rzut poszedł Kaliber 44, Paktofonika, Molesta itp.
Przestałam słuchać w 2007 bo doszłam do wniosku, że nasz Polski rap idzie w coraz to gorszym kierunku, i coraz mniej mi się on podoba.
Aczkolwiek dosyć często wracałam do starych kawałków. Ale jeśli chodzi o teraźniejszość to :52 (Deep, Hans ich produkcje razem i osobno), O.S.T.R. i Łona którego uwielbiam.
Awatar użytkownika
Paula

Miejscowość: Białogard

Następna

Wróć do Muzyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości