Najlepsza dziesiątka

Jak będzie chęć, to znów zagłosujemy

Moderator: Jaahquubel

Re: Najlepsza dziesiątka

Postprzez idefix » 19 Mar 2018, 22:43

Hey jakby już trochę było.
Ale najgorsze będzie to, co przyjdzie potem
Awatar użytkownika
idefix

Miejscowość: miasto na prawach powiatu, położone na Wyżynie Śląskiej nad rzekami Kłodnicą i Bytomką

Postprzez Loured » 19 Mar 2018, 22:50

Sory, nie zauważyłem. To może cała dyskografia Chrisa Cornella (Soundgarden + Audioslave + Solo)
Nie czekaj laurów, nie czekaj braw. Jedyną nagrodą kpina i piach...
Awatar użytkownika
Loured

Miejscowość: Poznań

Postprzez Jaahquubel » 20 Mar 2018, 11:20

Na moje oko, to nie razem, a osobno.
Wypisz, wymaluj, Wujek Dobra Rada.
085 | 135 | 188 | 360 | 574 | 622

Leguramin „Najlepszej dziesiątki”

Wstawianie filmów:
Kod: Zaznacz wszystko
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TpNc6uh0jbk[/youtube]

Awatar użytkownika
Jaahquubel

Miejscowość: Varrez, Tracona

Postprzez Loured » 27 Mar 2018, 22:06

Jak coś to jestem tym żywo zainteresowany, ale chyba forum już się nie bawi...
Nie czekaj laurów, nie czekaj braw. Jedyną nagrodą kpina i piach...
Awatar użytkownika
Loured

Miejscowość: Poznań

Postprzez idefix » 26 Lut 2019, 19:26

This wątek seems dead, ale może jednak znalazłoby się paru chętnych na Talk Talk? W świetle wczorajszej smutnej wiadomości miałoby to dodatkowy walor...
Awatar użytkownika
idefix

Miejscowość: miasto na prawach powiatu, położone na Wyżynie Śląskiej nad rzekami Kłodnicą i Bytomką

Postprzez idefix » 27 Lut 2019, 16:51

Tak myślałem...
Awatar użytkownika
idefix

Postprzez wokr » 27 Lut 2019, 18:28

Ja znam jedną piosenkę. Ale mogę na nią zagłosować.
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr
Awatar użytkownika
wokr

Miejscowość: Los Hervideros

Postprzez idefix » 27 Lut 2019, 22:58

No to jest bardzo dobry moment, żeby się z zespołem bliżej zapoznać. To raptem 5 płyt. Dwie lekkie, jedna przejściowa i dwie cholernie wymagające
Awatar użytkownika
idefix

Postprzez wokr » 28 Lut 2019, 09:09

To tak z ciekawości (bo nie sądzę żeby doszło do głosowania) - od czego zacząć, którą płytę polecasz na początek?
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr
Awatar użytkownika
wokr

Miejscowość: Los Hervideros

Postprzez idefix » 28 Lut 2019, 13:08

To nie jest proste pytanie. Powiedziałbym – wszystko zależy od tego, z jaką muzyką ktoś obcuje na co dzień. Należałoby może zacząć od tego, że Talk Talk raczej nie jest dla ludzi, którzy w muzyce oczekują pierd..lnięcia i nie potrafią żyć bez jazgotu gitar i hałasu. To jest muzyka subtelna i melancholijna, pełna niuansów aranżacyjnych. Nawet pierwsze płyty takich niuansów zawierają sporo, choć na pozór to po prostu typowy dla epoki synth-pop, taneczny wręcz, zdawać by się mogło. Nie można jednak zapominać, że oprócz eksponowanego syntezatora mamy tu świetnych instrumentalistów w sekcji rytmicznej. Obrazu specyfiki Talk Talk dopełniają trudne i enigmatyczne teksty Marka Hollisa. Dość nietypowe jak na gatunek, w którym lokują się pierwsze dwie płyty zespołu. Sporo z nich obraca się wokół tematyki religijnej. Dla ścisłości – to nie jest uwielbieniowa muzyka chrześciańska, raczej parafilozoficzna refleksja i poszukiwanie. Doktrynalnie nie jest to wcale jednoznaczne, ale jednak dość silnie przesiąknięte duchem chrześcijańskim. Takie wątki pojawiają się już na pierwszej płycie (tej czysto synth-popowej; dość osobliwe połączenie z muzyką a’la OMD czy Duran Duran). A ostatnie „Laughing Stock” to praktycznie w całości rozważania na temat nadziei na odkupienie w świecie przesiąkniętym okrucieństwem.

Wracając do Twojego pytania. Jeśli ktoś jest oswojony z muzyką melancholijną (by nie powiedzieć – depresyjną) wymagającą skupienia i ciszy i nie boi się wyzwań, to może zacząć od dwóch ostatnich płyt, tj. „Spirit of Eden” i „Laughing Stock”. Nie ma znaczenia, którą weźmie jako pierwszą, są bardzo podobne w charakterze. Żeby niewtajemniczonym dać wgląd w charakterystykę tych płyt. One powstawały na takiej zasadzie, że muzycy siedzieli długie godziny zamknięci w studiu i improwizowali. Z tych improwizacji czasem wybierany był jeden krótki fragment zdaniem Hollisa pasujący do zamysłu. Instrumentarium jest tu bardzo bogate, a zmiany dynamiki i melodyki czasem nagłe i zaskakujące. Ostatnia „Laughing Stock” wydana została przez sub-wytwórnię koncernu Parlophone specjalizującą się w jazzie. By jeszcze dać może jakiś rozpoznawalny punkt odniesienia – te płyty mogą dawać skojarzenie z „Kid A” Radiohead. Aranżacyjnie jest to coś zupełnie innego (dużo bogatsze w przypadku Talk Talk), ale klimat trochę podobny. Podobieństwem jest też dość gwałtowna wolta stylistyczna, jakiej obie grupy dokonały względem swoich wcześniejszych dokonań.

Jeśli ktoś odnajduje się w klimacie lat 80-tych i nie jest mu obcy styl post-punkowej nowej fali, może zacząć od drugiej w kolei „It’s My Life”. Jest stylistycznie podobna do pierwszej, z wciąż dominującym syntezatorem, ale bardziej dopracowana i muzycznie bogatsza.

Jeśli zaś ktoś nie jest przekonany czy odnajduje się w którymkolwiek z tych nurtów, ale lubi muzykę pełną emocji, choć niekoniecznie hałasu, niech zacznie od trzeciej „The Colour of Spring”. Płyta wciąż brzmieniowo osadzona dość wyraźnie w specyfice lat 80-tych, ale w porównaniu do dwóch poprzednich zdecydowanie bogatsza aranżacyjnie, ze zdecydowanie bardziej rozbudowanym instrumentarium. W kilku miejscach pojawiają się już nieśmiałe zapowiedzi tego, co znalazło się na dwóch kolejnych. Pierwszą „The Party’s Over” można sobie zostawić na sam koniec. Ona nie jest zła, słucha się tego całkiem przyjemnie. Ale w całej dyskografii zespołu wyraźnie mniej dojrzała od późniejszych. W międzyczasie warto też sobie posłuchać (do odnalezienia na YT) koncert w Montreux z 1986 roku. Tam można znaleźć jeszcze inne aranżacje piosenek z trzech pierwszych płyt, również rewelacyjne.

Na zachętę: „Living in Another World” – jeden z moich ulubionych kawałków, bardzo reprezentacyjny dla „The Colour of Spring”. Przy okazji – świetne, dość absurdalne w formie, wideo. Zaznaczam przy tym, żeby muzyki słuchać raczej w dobrej jakości, bo tu wszystkie smaczki wyłapać trudno ;)

Awatar użytkownika
idefix

Postprzez Magda J. » 02 Mar 2019, 14:09

Tak ciekawie opisałeś twórczość zespołu Talk Talk, że postanowiłam się z nią zapoznać. Na razie w chaotyczny sposób, korzystając z YouTube.
Rzeczywiście, jakość nagrań w YT jest średnia. Porównując chociażby z tym, co zasłyszałam ostatnio w radio, różnica jest znacząca.
A co do samego Talk Talk, to krótko mówiąc - siadło. Hipnotyzuje. I zachęca do poszukania płyt. Tak więc, dzięki! :-)
Awatar użytkownika
Magda J.

Miejscowość: Kraków/Rzeszów

Postprzez idefix » 02 Mar 2019, 22:23

Dziękuję. Bardzo mi miło.I z całego serca polecam. Dla mnie to jeden z najwybitniejszych zespołów w historii.

Zainspirowałaś mnie, by jednak swoją dziesiątkę zamieścić. Nie tyle na potrzeby rankingu, nieistniejącego, co jako potencjalną inspirację dla chcących pobawić się w poszukiwania.

Później dokleję jeszcze linki do YT. Na razie muszę zbierać się do roboty...

1. After the flood
Eden (ex aequo)*
2. Living in another world
3. Happiness is easy
4. John Cope
5. It’s my life
6. I don’t believe in you
7. Such a shame
8. Renee
9. Have you heard the news
10. Today

* tytułem wyjaśnienia. To momenty reprezentacyjne dla dwóch ostatnich płyt. Nie jestem w stanie określić, którą uważam za lepszą. I jednocześnie tych dwóch płyt słucham zawsze w całości. Najczęściej z winyla. Tak też, moim zdaniem należy je traktować - jako integralną całość.

-- 02 Mar 2019, 21:23 --

No i nie dodam,bo nie mam już możliwości edycji wpisu. Trzeba sobie samodzielnie YT przeszukać ;)
Awatar użytkownika
idefix

Postprzez Jaahquubel » 02 Mar 2019, 22:32

Jak nie można edytować starego, to napisz nowy.

Wstawianie filmów:

Awatar użytkownika
Jaahquubel

Postprzez idefix » 02 Mar 2019, 22:57

Nie chcę robić bałaganu i powtarzać dwa razy tych samych treści.
Awatar użytkownika
idefix

Postprzez Jaahquubel » 02 Mar 2019, 22:57

A komu to przeszkodzi? Tłoku nie ma.

Wstawianie filmów:

Awatar użytkownika
Jaahquubel

Postprzez Olo » 03 Mar 2019, 00:14

Albo prześlij Jaahquubelowi i on wklei.
Thank you for helping us help you help us all.
Patriotism is a virtue of the vicious.
Awatar użytkownika
Olo

Miejscowość: BK/NT, Wlkp.

Postprzez aasiek » 03 Mar 2019, 01:23

Nie myślałam, że doczekam. To odkurzę sobie "Spirit of Eden", a resztę poszukam.
W sumie takie "It's My Life" to chyba każdy zna, tak mi teraz przyszło do głowy.
aasiek

Postprzez idefix » 03 Mar 2019, 08:59

No to skoro tak bardzo prosicie... :D

1. After the flood

Eden (ex aequo)*

2. Living in another world

3. Happiness is easy

4. John Cope

5. It’s my life

6. I don’t believe in you

7. Such a shame

8. Renee

9. Have you heard the news

10. Today

-- 03 Mar 2019, 07:59 --

aasiek napisał(a):W sumie takie "It's My Life" to chyba każdy zna, tak mi teraz przyszło do głowy.

Dokładnie. Ja myślę, że nie tylko to. "Such a shame", "Life's what you make it", "I don't believe in you" - większość powinna to kojarzyć. Starsze pokolenie na pewno. Młodsze też ma szansę, zwłaszcza, że niektóre piosenki całkiem często były zapożyczane.
Awatar użytkownika
idefix

Postprzez Magda J. » 03 Mar 2019, 14:33

I stało się. Płytka zamówiona. Postanowiłam zacząć od Spirit of Eden. Wyłapałam wczoraj coś z poza Twojej listy - I believe in you i to zadecydowało.
Awatar użytkownika
Magda J.

Miejscowość: Kraków/Rzeszów

Postprzez idefix » 06 Mar 2019, 20:58

I jak płyta, doszła?
Co do moich pierwszych dwóch pozycji - jak pisałem, traktuję je bardziej jako reprezentację całej płyty, niż pojedyncze utwory. Acz, w istocie, są dla mnie swoistego rodzaju punktami kulminacyjnymi.
Awatar użytkownika
idefix

PoprzedniaNastępna

Wróć do Muzyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości