Kącik gitarzystów

Moderator: Jaahquubel

Re: Kącik gitarzystów

Postprzez Smok » 18 Sie 2020, 14:33

bollo napisał(a):wzmacniacz głośnik i gitarę i nie wiem co z czym sie podłącza

Zrób foty z każdej strony tych sprzętów. Pomożemy, doradzimy :)
Sprawić by czas wciąż omijał mnie
Wszystko to już dziś nie liczy się...
Awatar użytkownika
Smok

Miejscowość: Wschód

Postprzez bollo » 01 Wrz 2020, 18:21

Smoku Priv ;)

Wielkie podziękowania Smoku!
Awatar użytkownika
bollo

Postprzez Olo » 05 Wrz 2020, 20:24

Chyba znalazłem nową miłość.
Ale, krzywa, droga jest...
Thank you for helping us help you help us all.
Patriotism is a virtue of the vicious.
Awatar użytkownika
Olo

Miejscowość: BK/NT, Wlkp.

Postprzez Smok » 05 Wrz 2020, 21:43

Czy ta mała piękność kosztuje ponad 20k zł? Chyba jednak przesada...
Sprawić by czas wciąż omijał mnie
Wszystko to już dziś nie liczy się...
Awatar użytkownika
Smok

Miejscowość: Wschód

Postprzez Olo » 01 Paź 2020, 13:52

Chyba?
;)

Jednakowoż, osobiście uważam, że większą przesadą jest żądanie 8.666,00 $ za Dean USA Kerry King V Limited Edition.
Nawet jeżeli jest to przecena z 11.555,00 $.

-- 01 Paź 2020, 13:52 --

Dobra, zamotałem się i szukam odpowiedzi wszędzie.
Gram na half-stacku Dime D100E + Dime D412SL.
Poniżej dupa głowy:
Image
Jak widać są dwa wyjścia na kolumnę.
Poniżej od tyłu paczka:
Image
Jak kupowałem ten zestaw, to w pakiecie dostałem taki lichy kabel jack-jack. Sugerowawszy się opisem wychodziłem z głowy z jednego z wyjść i wypinałem się w jedno "in". Ustawienie pstryczka takie jak na obrazku, czyli 4 Ohm mono / 8 Ohm stereo.
I wszystko było w porządku, dopóki na koncercie w Bazylu mnie akustyk nie powiedział, że przecież mnie tu tylko jedna strona gra.
Nasuwałoby się rozwiązanie, żeby wyjść drugim kablem z głowy do drugiego wejścia w kolumnie.
Ale necie w opisie paczki wyczytałem, że
Three (3) 1/4" Full Range Inputs: Mono In/Out, Stereo Left and Right

Po czym wpiąłem się w to wejście, które jednocześnie jest wyjściem mono. I grało.
Pytanie:
Jakie rozwiązanie jest optymalne i jak mam ustawić ten pstryczek, żeby wykorzystać możliwości zestawu maksymalnie.
Awatar użytkownika
Olo

Postprzez ojcieceryka » 01 Paź 2020, 17:27

Olo ,pierwsze co sprawdź to ten niby dedykowany kabel.
Kable zazwyczaj dodaje się mono .
Sprawdź na "Jacku" ,czy ma jeden czarny pasek , czy dwa (jak w minijacku) np .ze słuchawek - każdy nawet lajkonik zauważy różnicę. To może być to.

-- 01 Paź 2020, 16:27 --

Idiot.

Kabel z głowy do paki zazwyczaj jest mono .
Nie powinno być różnicy w kablach.sorry pogubiłem się , to co opisałeś powinno normalnie ładziać :shock:
GDYBYM WIEDZIAŁ TO CO WIEM...
Awatar użytkownika
ojcieceryka

Miejscowość: PaczKał

Postprzez Olo » 01 Paź 2020, 18:38

I działa.
Ale ma działać LEPIEJ.
Awatar użytkownika
Olo

Postprzez Laser » 05 Paź 2020, 00:48

Olo, w tej paczce z tego co się domyślam i widzę w internetach - są cztery głośniki. Każdy po 16 omów impedancji. Skoro żądane wartości mają być 4, 16 i 8 (to ostatnie w wersji stereo) to łatwo się domyślić jakie są połączenia głośników w każdej konfiguracji. Muszą być takie jak przedstawiłem. Każdy, kto zaliczył fizykę na poziomie podstawówki powinien bez problemu policzyć i potwierdzić.. (podpowiadam, że chodzi o obliczanie rezystancji w połączeniach szeregowych, równoległych i szeregowo-równoległych – dla impedancji liczy się tak samo)

IMG_20201004_222856-2.jpg

Z prawej strony wychodząc ze wzoru na moc i uwzględniając prawo Ohma - po małych przekształceniach spróbowałem określić wartość skuteczną (RMS) napięcia oraz prądów przy podłączeniu różnych wartości impedancji. Im większy prąd tym głośnik powinien głośniej grać po mojemu.

Wartość prądu płynącego przez całą paczkę oznaczyłem jako I. Z kolei prąd płynący przez pojedynczy głośnik to Ig. Te wartości się różnią ponieważ prąd I się rozgałęzia na dwa albo na cztery - po to właśnie narysowałem te schematy połączeń głośników. Widać, że w wersji MONO 4 omy - prąd I się rozgałęzia na cztery takie same części więc dlatego prąd Ig jest wtedy cztery razy mniejszy od prądu I. W innych konfiguracjach dedukowałem analogicznie.

Wychodzi mi, że najmniejszą moc uzyskamy w połączeniu 16 omów – zestaw powinien grać cztery razy ciszej – wrażenia słuchowe mogą być mniej lub bardziej słyszalne bo jak wiadomo ludzkie ucho ma charakterystykę logarytmiczną.. Na pewno jednak paka będzie grać ciszej.

W wersjach mono 4 omy oraz stereo 8 omów – prądy Ig wychodzi, że są takie same więc nie ma za bardzo znaczenia jak ustawisz. Powinno grać tak samo. Warunek jest jednak że podłączysz drugi kabel. BTW – Olo, naprawdę cały czas nie zauważałeś, że tylko dwa głośniki Ci grają? :D

Jest jeszcze jedna rzecz – gdzieniegdzie zauważyłem w necie, że dla tego heada podają iż dla obciążenia 8 omów moc ma wynosić 80W. Na przykład tutaj:
https://www.lightingcenter.pl/19326-dea ... -watt.html
Dla mnie to trochę dziwne bo raczej powinno być 60W. Być może to chwyt marketingowy, a może działa tu jakiś mechanizm, o którym nie mam pojęcia.

Ewidentnie najlepiej wypróbować te dwa ostatnie połączenia i sprawdzić organoleptycznie jak to gada. Jeżeli faktycznie jest 80 W na kanał w wersji 8 omów to – takie ustawienie byłoby najkorzystniejsze - prąd jak widać wychodzi wtedy największy. Na koniec jeszcze chciałbym dodać, że tak naprawdę to moje teoretyczne rozważania. Ja ze wzmacniaczami jak i paczkami do wzmacniaczy miałem do czynienia tyle co z Mercedesami.. Czyli nic! Nic się nie stanie – ale bawisz się na własną odpowiedzialność. 8-)
"(Laser) nie chce mi się prowadzić rozmowy z tobą gdyż arogancja twoja wielka jest jak Himalaje a głupota jej dorównuje..." - santaputa
Awatar użytkownika
Laser

Miejscowość: Szczecin

Postprzez Olo » 05 Paź 2020, 14:49

No i takiej odpowiedzi oczekiwałem.
BTW. przed weekendem gadałem z miejscowym specem od elektroniki i też zasugerował mono na 4 Ohmach.
Ale przetestuję również stereo na dwa kable i 8.
Laser napisał(a):naprawdę cały czas nie zauważałeś, że tylko dwa głośniki Ci grają?

Powiem więcej, nawet jak mi Bazylowy akustyk zwrócił uwagę, że tylko jedna strona gra, to w trakcie testów w domu nie byłem w stanie tego stwierdzić.
Awatar użytkownika
Olo

Postprzez Kred » 05 Paź 2020, 16:28

Nawet ze śródmordziem na wysokości środka paczki?
Kred

Miejscowość: Poznań

Postprzez Olo » 06 Paź 2020, 08:55

Kred napisał(a):Nawet ze śródmordziem na wysokości środka paczki?

O tym nie pomyślałem.
Przetestuję.
Awatar użytkownika
Olo

Postprzez Kred » 06 Paź 2020, 20:27

No bo powinno być słychać, czy para głośników po którejś stronie milczy. Tak mi się wydaje przynajmniej, bo nie sprawdzałem tak wcześniej.
Kred

Postprzez Majkel » 07 Paź 2020, 19:42

Dzień dobry, cześć i czołem :) Polecilibyście jakiś interfejs audio do 500zł? Zależało by mi jedynie na tym, by móc nagrywać gitarę w dobrej jakości (line in) i okazjonalnie korzystać z software'owych efektów (z tego co wiem taki interfejs jest traktowany jako zewnętrzna karta dźwiękowa, więc zakładam, że nie będzie problemu z latencją). Zastanawiam się nad Focusritem Solo/Scarlett i ciekaw jestem Waszych doświadczeń w temacie tego typu sprzętu.
016,112,122
Awatar użytkownika
Majkel

Miejscowość: Aleksandrów Łódzki

Postprzez Kred » 07 Paź 2020, 19:49

Jak znajdziesz do pięciu stów, to bierz.
Kred

Postprzez Gómiś » 07 Paź 2020, 20:13

a moze interface w formie kabla usb na duży jack?? ja mam i się mega sprawdza. działa z guitar rigiem, i guitar pro 7.
i kosztował mnie około 100zł plus przesyłka
Pan Bóg w swej nieskończonej mądrości chyba wybrał sobie mnie na Ateistę

כל המקיים נפש אחת, מעלין עליו כאילו קיים עולם מלא
Awatar użytkownika
Gómiś

Postprzez Majkel » 07 Paź 2020, 20:18

Gómiś napisał(a):a moze interface w formie kabla usb na duży jack?? ja mam i się mega sprawdza. działa z guitar rigiem, i guitar pro 7.
i kosztował mnie około 100zł plus przesyłka

Też o tym myślałem, ale jedna z recenzji na YT wykazała problem z latencją (https://www.youtube.com/watch?v=L-Y1Bhf2MOM) w przypadku iRiga który chyba jest czymś na kształt tego o czym piszesz. A jaką masz kartę dźwiękową?
016,112,122
Awatar użytkownika
Majkel

Miejscowość: Aleksandrów Łódzki

Postprzez Gómiś » 07 Paź 2020, 21:27

Kabel Behringer Guitar 2 USB
karta zintegrowana z lapka. według menadżera - Realtek High Definition Audio. czyli nic specjalnego

Awatar użytkownika
Gómiś

Postprzez Kred » 07 Paź 2020, 22:14

Jeżeli Behringer, to spoko. Skrajnie nie polecam chińskich podróbek/kopii/no-name'ów, nawet jakby się wydawały tanie.
Kred

Postprzez Gómiś » 07 Paź 2020, 22:17

kupiłem wcześniej cos na aliexpres za 20zł (cena z wysyłką) to dodatkowo do efektu jaki wybrałem w kompie, kabel dodawał od siebie dzwięk blendera kuchennego i wiertarki, a dodatkowo grał tylko sekcje po max 20sekund i trzeba była wpinac na nowo w gitare, bo inaczej nie łapał sygnału

Awatar użytkownika
Gómiś

Postprzez Kred » 07 Paź 2020, 22:21

Kiedyś miałem podróbkę Behringera UCG102. Tego gówna nie dało się zainstalować, a gdy to już się udawało po godzinnej walce, po ponownym uruchomieniu kompa trzeba było to instalować na nowo.
Kred

PoprzedniaNastępna

Wróć do Muzyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości