Skaldowie

Moderator: Jaahquubel

Skaldowie

Postprzez rosim » 07 Lip 2015, 00:59

Od niedawna zapoznaję się głębiej z twórczością Skaldów i jestem pod wielkim wrażeniem.
Zobaczcie przy okazji, jak rozwija się wątek Skaldów na UT:
http://ultimathule.nor.pl/viewtopic.php?f=5&t=2922
Słuchacie Skaldów?

Posłuchajcie np. tego

rosim

Re: Skaldowie

Postprzez babeo » 07 Lip 2015, 05:40

Kiedyś z ojcem rozmawialem na temat Skaldów (z tamtych jest to nasz polski zespół nimero uno). Jeżeli rozłożyć złożyć ich muzykę na stronę techniczą i to z ilu różnych nurtów czerpali, to gdyby grali za zachodzie byliby pewnie w pierwszej lidze progrocka. Dla mnie to taki polski Yes :-)
Polecam tym, którzy znają tylko te "niby" proste oklepane w radio czy tv piosenki. Oprócz nich jest cała masa kompozytorskiego i tekstowego kunsztu :-)
Kred napisał(a):Babeo, jakoś Cię zaczynam lubić nawet. ;) || I tak Cię lubię, Babeo. || Osztygnoju! :piwo:
Awatar użytkownika
babeo

Miejscowość: Poznań

Postprzez Jaahquubel » 07 Lip 2015, 08:32

A i te oklepane są wysokiej jakości.
Wypisz, wymaluj, Wujek Dobra Rada.
085 | 135 | 188 | 360 | 574 | 622

Leguramin „Najlepszej dziesiątki”

Wstawianie filmów:
Kod: Zaznacz wszystko
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TpNc6uh0jbk[/youtube]

Awatar użytkownika
Jaahquubel

Miejscowość: Varrez, Tracona

Postprzez rosim » 07 Lip 2015, 18:35

Jaahquubel napisał(a):A i te oklepane są wysokiej jakości.

Dokładnie. Przysłuchajcie się np. "Prześlicznej wiolonczelistce", niby znany przebój, ale ile dzieje się, zwłaszcza w sekcji rytmicznej, jak gra Jan Budziaszek na perkusji. Może nie da się wychwycić od razu, bo realizacja dźwięku była wówczas taka, że wokale były bardziej z przodu.

Ostatnio edytowany przez rosim, 08 Lip 2015, 00:10, edytowano w sumie 1 raz
rosim

Postprzez Gómiś » 07 Lip 2015, 18:39

a ja uwielbiam ten kawałek
Pan Bóg w swej nieskończonej mądrości chyba wybrał sobie mnie na Ateistę

כל המקיים נפש אחת, מעלין עליו כאילו קיים עולם מלא
Awatar użytkownika
Gómiś

Postprzez aasiek » 07 Lip 2015, 23:35

Włączyłam sobie z yt "Cała jesteś w skowronkach" i aż musiałam sprawdzać, czy to aby nie jakiś best of ;) Faktycznie, nie miałam okazji, ani jej nie szukałam, żeby przesłuchać cały album z ich dyskografii. Widziałam jak wątek na UT się rozwija, ale i tak nie mogłam się zabrać za sam zespół. Dzięki rosim :)
aasiek

Postprzez Marianek » 07 Lip 2015, 23:43

A mi po oglądaniu Opola to baaardzo wpadło w ucho ;)
-Żeby wyprowadzić kraj z kryzysu, trzeba zrobić ściepę narodową!!.. I kupić bombę atomową.-
Awatar użytkownika
Marianek

Miejscowość: Cała Polska/ Poznań

Postprzez rosim » 07 Lip 2015, 23:57

Mój ulubiony album:
rosim

Postprzez veronica888 » 08 Lip 2015, 14:13

Utwory Skaldów w moim domu słyszałam od małego. Lubię ten zespół i mam do niego sentyment i to nie tylko ze względu na nazwisko. ;)
Отец Небесный, скажи мне честно
В этом мире тесном е-е-есть ли мне место...?!
Awatar użytkownika
veronica888

Miejscowość: 52°35′N 17°15'E

Postprzez rosim » 05 Sie 2015, 00:22

Polecam przesłuchać ten utwór w całości, bo warto. Przez niektórych określany jest jako Deep Purple po góralsku :)

-- 04 Sie 2015, 22:24 --

Odkrywam ciągle Skaldów. W sobotę byłem nawet na ich koncercie. Koncert był rewelacyjny, a zespół - powiem krótko - Wielka Klasa.

A poniżej utwór, moim zdaniem, genialny :bravo:

A tutaj to już brzmi jak mieszanka The Doors i Rammsteina ;)

rosim

Postprzez Gómiś » 05 Sie 2015, 09:18

teraz zaraz na tvp2 w pytaniu na śniadanie, bedzie jakis reportaż o skaldach z okazję pół wiecza a w niedziele jakiś koncert co inni będą składów śpiewać. między innymi Muniek staszczyk oraz Maleńczuk
Pan Bóg w swej nieskończonej mądrości chyba wybrał sobie mnie na Ateistę

כל המקיים נפש אחת, מעלין עליו כאילו קיים עולם מלא
Awatar użytkownika
Gómiś

Postprzez rosim » 10 Sie 2015, 13:00

ddrum napisał(a):a w niedziele jakiś koncert co inni będą składów śpiewać. między innymi Muniek staszczyk oraz Maleńczuk

http://www.tvp.pl/tvp2/aktualnosci/50-l ... w/20936604

Podobno ten niedzielny koncert ma mieć 3 części, 2 pierwsze ma relacjonować TVP2 na żywo, a trzecia ma być zarejestrowana i pokazana później.
W tę sobotę po koncercie Skaldów zapytałem p. Jana Budziaszka (perkusistę), czy będą grać 9 sierpnia "Krywaniu, Krywaniu" i potwierdził, że na pewno zagrają, tylko chyba to będzie w tej części nie relacjonowanej przez TV na żywo. Na pewno jako gość Skaldów w niedzielę wystąpi też Stanisław Wenglorz, który śpiewał pierwotnie "Nie widzę Ciebie w swym marzeniach" bodajże w 1977 roku.

-- 09 Sie 2015, 13:50 --

Z tego, co ustaliłem, to w dzisiejszym koncercie urodzinowym Skaldów m.in. Stanisław Wenglorz razem z Natalią Sikora zaśpiewają "Nie widzę Ciebie w swych marzeniach", Malenczuk "Dwudzieste szóste marzenie", Muniek "Wieczór w Kansas City", a Natalia Kukulska "Katastrofę". "Krywaniu, Krywaniu" ma być w 3 części koncertu i będzie emitowany przez TV w innym terminie.

-- 10 Sie 2015, 12:00 --

Oglądał ktoś wczorajszy jubileusz? Może nie jestem obiektywny, ale koncert był świetny, na bardzo wysokim poziomie. Wrzucam "Nie widzę ciebie w swych marzeniach" w wykonaniu Stanisława Wenglorza i Natalii Sikory. Natalia, wg mnie, trochę za dużo krzyczała.

rosim

Postprzez Smok » 10 Sie 2015, 14:24

Obejrzałem z wielkim zafascynowaniem i podziwem... jak by na to nie spojrzeć -> to są już dziadki, ale wykonania utworów bardzo fajne! Wykonanie Maleńczuka i utworu "Cała jesteś w skowronkach" trochę odstawały, ale generalnie super koncert. Szkoda, że konkurencyjna stacja jednocześnie także nadawała ciekawy koncert, ale wygrali Skaldowie :) Czekam na część trzecią.
Sprawić by czas wciąż omijał mnie
Wszystko to już dziś nie liczy się...
Awatar użytkownika
Smok

Miejscowość: Wschód

Postprzez rosim » 10 Sie 2015, 14:35

Smok napisał(a): ale wygrali Skaldowie :) Czekam na część trzecią.

Brawo Smoku! Ja też toczyłbym pewnie z żoną wojnę o pilota, ale po tym, jak tydzień wcześniej widzieliśmy Skaldów na żywo, wątpliwości nie było żadnych - oglądamy Skaldów.
W części trzeciej podobno były takie utwory jak:
- Dopóki stoją góry
- Karty życia
- Krywaniu, Krywaniu
- Dopóki jesteś
- Upaniszada
Mam jeszcze inną refleksję po wczorajszym koncercie Skaldów. Po relacji w TVP2 przełączyliśmy z żoną na Polsat obejrzeć końcówkę koncertu poświęconego gwiazdom rocka z lat 80- tych i 90-tych. Zdążyliśmy na "Roże Europy", "Wandę i Bandę", "Oddział Zamknięty", "Turbo" i "Big Day". Żaden z wymienionych zespołów nie grał w pierwotnym składzie, a ich staż jest o wiele lat krótszy od stażu Skaldów. Chyba mało jest już na świecie tak sprawnych muzycznie zespołów jak Skaldowie grających w tym samym składzie od 50 lat :bravo:
rosim

Postprzez Avariela » 11 Sie 2015, 13:43

Skaldowie to ogromna miłość moich rodziców. Na mnie też trochę spłynęło. No bo... to już tyle lat, a zespół trwa!
Avariela

Postprzez rosim » 20 Lut 2016, 13:19

Avariela napisał(a): Na mnie też trochę spłynęło. No bo... to już tyle lat, a zespół trwa!

Właśnie, tyle lat a oni grają i to z niezłą kondycją. Ich koncert jubileuszowy w niedzielny, upalny dzień trwał chyba ponad 3 godziny.
Skaldowie zawsze byli ze mną, ale tak raczej z boku. Jak przeciętna osoba znałem ich z typowych przebojów, Kuligów, Listonoszy, Wiolonczelistek itp. Od pewnego czasu zacząłem się wgłębiać w to, co tworzyli, zwłaszcza w tzw. okresie rockowo-progresywnym i mnie "nieźle trafiło". To jest istna kopalnia bardzo dobrych tekstów, ale przede wszystkim muzycznych kompozycji, harmonii, aranżacji i wirtuozerii. Takie powolne "odkopywanie" zajmuje dużo czasu, ale daje przy tym dużo przyjemności. Sami muzycy są też niezwykle przystępni i nie "gwiazdorzą".
Tak jak pisał ktoś na forum Ultima Tule - Skaldowie mieli grać koncert, on pomyślał, że pójdzie, napije się piwka i gdzieś tam przy okazji rzuci okiem na zespół. Poszedł i napisał, że od tej pory "nieźle go trafiło" :D

-- 18 Sie 2015, 12:20 --

Z Natalią Sikora i Stanisławem Wenglorzem z koncertu jubileuszowego w Gdowie 09.08.2015 r.:

-- 31 Sie 2015, 11:26 --

Jeszcze jeden z bardziej znanych utworów z tzw. okresu progresywnego Skaldów suita "Stworzenie świata część druga". Nieco mniej surowa jak "Krywaniu, Krywaniu", ale chyba bardziej dopracowana.

-- 16 Paź 2015, 10:37 --

Dzisiaj proponuję małe porównanie:

"Zapomniany młyn" Skaldów:

I "The One I Love" R.E.M.:

-- 26 Sty 2016, 07:41 --

Od ubiegłego tygodnia w Trójce około 7.35 prezentowany jest cykl Piotra Metza dotyczący 12 mniej znanych piosenek Skaldów, o których opowiada Andrzej Zieliński. Dzisiaj jest "Piosenka o Zieińskiej".

-- 20 Lut 2016, 12:19 --

Hendrix po góralsku, riff jak z Foxy Lady ;)

rosim

Postprzez Pewna Starsza Pani » 20 Lut 2016, 14:36

Chorzów, Lubliniec, Rybnik, Pszczyna
Szczecin, Kluczbork, Katowice
Częstochowa, Katowice
Luboń, Opole, Gdynia, Poznań
Poznań, Kokotek, Ogrodzieniec, Wrocław, Katowice, Poznań, Jarocin...
Awatar użytkownika
Pewna Starsza Pani

Miejscowość: + DK 11 z 46

Postprzez rosim » 20 Maj 2016, 09:20

Pewna Starsza Pani napisał(a):18 czerwca Skaldowie w Lublińcu http://www.lubliniec.info/artykul/9026/ ... linca-2016

Na tym koncercie pewnie będą grali repertuar bardziej przebojowy, ale naprawdę warto zobaczyć Skaldów na żywo.

Natomiast bardzo ciekawie szykuje się koncert Skaldów, o którym mało jeszcze wiadomo, poza tym, że odbędzie się 22.05.2016r. w Warszawie, a Skaldowie zagrają wyłącznie swój repertuar rockowy! :band:
Wielu fanów tego zespołu domagało się takiego koncertu od dłuższego czasu i być może teraz się uda :D

-- 20 Maj 2016, 08:11 --

Nowe, zupełnie świeże nagranie Skaldów. Utwór skomponowany specjalnie dla kampanii Kilometry Dobra. Tekst napisał L.A. Moczulski. Muzyka Jacek Zieliński.

rosim

Postprzez Olo » 20 Maj 2016, 10:26

W ostatnim numerze Teraz Rocka jest duży artykuł o płycie "Krywań, Krywań".
Thank you for helping us help you help us all.
Patriotism is a virtue of the vicious.
Awatar użytkownika
Olo

Miejscowość: BK/NT, Wlkp.

Postprzez rosim » 25 Lip 2016, 14:17

Olo napisał(a):W ostatnim numerze Teraz Rocka jest duży artykuł o płycie "Krywań, Krywań".

Ciekawe jak pojutrze "Krywań" zabrzmi na koncercie w Progresji w Warszawie. Podobno na tym koncercie Skaldowie mają zagrać m.in. wszystkie utwory z tej płyty. Swoją drogą - będzie to koncert dokładnie w dniu 44 rocznicy nagrania "Krywania". Dzisiaj aż się wierzyć nie chce, ale Skaldowoe nagrali całą płytę w ciągu 1 nocy z 22 na 23 maja 1972 r. :shock:

-- 24 Maj 2016, 20:21 --

No to już wiadomo, jak zabrzmiał "Krywaniu, Krywaniu" w Warszawie 22.05.2016:

-- 20 Cze 2016, 14:36 --

Dzisiaj Skaldowie mieli wypadek, najbardziej ucierpiał Andrzej Zieliński.

http://kontakt24.tvn24.pl/skaldowie-w-s ... 05497.html

-- 25 Lip 2016, 13:17 --

rosim napisał(a):
Olo napisał(a):W ostatnim numerze Teraz Rocka jest duży artykuł o płycie "Krywań, Krywań".

Ciekawe jak pojutrze "Krywań" zabrzmi na koncercie w Progresji w Warszawie. Podobno na tym koncercie Skaldowie mają zagrać m.in. wszystkie utwory z tej płyty. Swoją drogą - będzie to koncert dokładnie w dniu 44 rocznicy nagrania "Krywania". Dzisiaj aż się wierzyć nie chce, ale Skaldowoe nagrali całą płytę w ciągu 1 nocy z 22 na 23 maja 1972 r. :shock:

-- 24 Maj 2016, 20:21 --

No to już wiadomo, jak zabrzmiał "Krywaniu, Krywaniu" w Warszawie 22.05.2016:

-- 20 Cze 2016, 14:36 --

Dzisiaj Skaldowie mieli wypadek, najbardziej ucierpiał Andrzej Zieliński.

http://kontakt24.tvn24.pl/skaldowie-w-s ... 05497.html

Po wypadku tak oceniono stan zdrowia Andrzeja Zielińskiego:

Stan zdrowia muzyka ocenił w Super Expressie doktor Krzysztof Szczepański, dyrektor do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku:
Pół roku, co najmniej tyle potrwa rehabilitacja pana Andrzeja. W tym czasie o koncertowaniu nie ma mowy
Jest cały połamany. Ma sześć złamanych żeber, mostek, łopatkę i kręgosłup w odcinku lędźwiowym.

Nie wiem, czy to można rozpatrywać w kategorii cudu, Andrzej Zieliński ze Skaldami zagrał koncert 23.07.2016 r., miesiąc po wypadku. Wprawdzie zaśpiewał tylko jedną piosenkę, ale grał prawie 2 godziny. Ogromny szacunek!
rosim

Następna

Wróć do Muzyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości