Kilka słów o jakości nagrań i jaką jakość z tego mamy.

UWAGA: Kontrowersyjny temat

Moderator: Kred

Re: Kilka słów o jakości nagrań i jaką jakość z tego mamy.

Postprzez infernal » 30 Mar 2014, 14:09

Quilombo, masz wieżę bez pokrętła VOLUME? :shock:

483|484|495|496|500||525|530
Awatar użytkownika
infernal

Miejscowość: Kraków

Postprzez Quilombo » 30 Mar 2014, 14:12

Nie no jak? Mam wieżę z pokrętłem VOLUME tylko mi nigdzie nie wyświetla poziomu. Tak jak na starej wieży miałem zakres np od 1 do powiedzmy 20 i to się wyświetlało tak teraz wyświetla mi jedynie numer utworu, czas trwania, nazwę, źródło dźwięku ale jak kręcę pokrętłem to nigdzie nie widzę czy ustawiam poziom głośności na przysłowiowe "12" czy "25" tylko jest ciszej albo głośniej i tyle.
śtychem tam, śtychem
"Nadzieja jeszcze iskrzy, trzymana w małych dłoniach"
Awatar użytkownika
Quilombo

Miejscowość: Frysztak

Postprzez infernal » 30 Mar 2014, 14:37

A są jakieś "widełki" głośności, w których muzyka brzmi najlepiej? ;)

483|484|495|496|500||525|530
Awatar użytkownika
infernal

Postprzez Quilombo » 30 Mar 2014, 22:01

Pewnie nie ale przyzwyczajenia to przyzwyczajenia. Trudno się tak odzwyczaić z dnia na dzień ;)
śtychem tam, śtychem
"Nadzieja jeszcze iskrzy, trzymana w małych dłoniach"
Awatar użytkownika
Quilombo

Miejscowość: Frysztak

Postprzez Titanic » 31 Mar 2014, 10:19

infernal napisał(a):A są jakieś "widełki" głośności, w których muzyka brzmi najlepiej? ;)

Wbrew pozorom właśnie są ;)
Jak będzie za cicho, nie usłyszysz basu do 200Hz ani sopranu powyżej 6-7kHz - tak po prostu wynika z progu zdolność słyszenia dźwięków przez ludzkie ucho.
Jak będzie za głośno, to głośnik przesteruje Ci dźwięk.

Fakt-faktem, w większości przypadków będą to bardzo duże widełki, ale jednak są :)
Awatar użytkownika
Titanic

Postprzez rosim » 31 Mar 2014, 10:23

Titanic napisał(a):Jak będzie za cicho, nie usłyszysz basu do 200Hz ani sopranu powyżej 6-7kHz

Dlatego stosuje się fizjologiczne filtry regulacji głośności podbijające niskie i wysokie pasmo -tzw. kontur. W starszego typu sprzętach grających stosowane były powszechnie, obecnie rzadziej.
rosim

Postprzez apb » 31 Mar 2014, 10:39

Titanic napisał(a):głośnik przesteruje Ci dźwięk.

Wzmacniacz. Polega to na "spłaszczaniu" wierzchołków sinusoidy.
apb

Postprzez Titanic » 31 Mar 2014, 10:41

Konturu obecnie się nie stosuje - a przynajmniej nie w domowym sprzęcie hi-fi. Chyba w radiach samochodowych jeszcze się zdarza, ale pewnie też już na zasadzie procesora cyfrowego, a nie analogowego układu.
Awatar użytkownika
Titanic

Postprzez rosim » 31 Mar 2014, 10:48

Titanic napisał(a):Konturu obecnie się nie stosuje - a przynajmniej nie w domowym sprzęcie hi-fi.

A zdziwisz się, bo np. yamaha RX 797 (a jest to amplituner stereo dosyć nowy) ma kontur i to płynnie ustawiany.Podobnie z nowsza serią amplitunerów yamahy R-S...
rosim

Postprzez Titanic » 31 Mar 2014, 11:08

apb napisał(a):Wzmacniacz. Polega to na "spłaszczaniu" wierzchołków sinusoidy.

Wiadomo. Ale jednak w sprzęcie domowym prędzej głośnik zacznie "pierdzieć" niż wzmacniacz clipować.

rosim napisał(a): yamaha RX 797 (a jest to amplituner stereo dosyć nowy)

a to nie jest konstrukcja z początku lat 2000-nych?
Awatar użytkownika
Titanic

Postprzez apb » 31 Mar 2014, 11:11

Patrząc na to jak dobrane są zestawy (mocny wzmacniacz, słabe kolumny) - owszem.
Jednak to nie zależy tylko od mocy. Jest jeszcze efektywność głośników itp.
apb

Postprzez Titanic » 31 Mar 2014, 11:28

I sprawność głośnika... wszystko wiadomo.

Co nie zmienia faktu, że są jednak widełki poziomu głośności w których muzyka jest brzmi lepiej. ;)
Awatar użytkownika
Titanic

Postprzez apb » 31 Mar 2014, 11:31

Nie powiedziałem, że nie ma.
Wydaje mi się jednak, że te widełki to bardzo subiektywne odczucie. Każdy lubi inaczej słuchać muzyki.
apb

Postprzez Raven » 19 Maj 2014, 10:24

Ja na płycie "Robaki" aż takiej kompresji nie słyszę, uważam że brzmienie jest bardzo dobre, a wykresy przedstawione w 1 poście nie są całkiem płaskie prawie przy progu 0db tylko jednak są "pocięcia" co oznacza że jest dynamika. Co chciałem dodać jeszcze:
wykres który widzimy przedstawia cały plik audio, czyli gitary, wokale, perkusję - wszystko w jednym scalone, a to oznacza że nie jesteśmy w stanie ocenić dynamiki poszczególnych śladów, tylko ogólną dynamikę utworu. Gdyby mieć możliwość zobaczyć np. ślad samej perkusji, oraz osobno każdej gitary i wokalu to może się okazać że można by się nieźle zdziwić jaka jest dynamika. Po scaleniu tego wszystkiego przykładowo ta perkusja może nadal być dynamiczna, a gitary wcale nie muszą jej zagłuszać - na tym polega właśnie miksowanie ścieżek, tak aby to wszystko się nie zlewało i aby można było odróżnić jedno od drugiego, ten wykres pokazuje "całość" i np. dynamiki samej perkusji nie będzie widać gdy gitary grają. Kolejną sprawą jest to że mamy tutaj dużo rzeczy i dość mocne brzmienie, na pewno trzeba było troszkę zmniejszyć dynamikę w niektórych momentach, bo inaczej za cichych momentów w natłoku brzmienia byśmy nie usłyszeli, ale np. kiedy nie ma takiego natłoku ścieżek to wyraźnie słychać dynamikę. Autor tematu powinien się poważnie zastanowić. Może i najnowszy album faktycznie dynamiczniejszy jest, ale mnie osobiście podoba się realizacja wszystkich albumów, bo poza dynamiką są jeszcze inne ważne aspekty. I powiem po raz kolejny - uważam że wszystkie albumy są dobrze zrobione.
"Im ciemniejsza noc, tym jaśniejszy dzień. Światło ma moc i nie zgasi go cień. Światło ma moc, ciemność jej nie ogarnia. Choć cień jest od zawsze, po drugiej stronie światła."
Awatar użytkownika
Raven

Miejscowość: Wrocław

Postprzez rosim » 19 Maj 2014, 10:39

Kupiłem ostatnio za bezcen płytkę Kombi "The Singles", płyta CD wydana w 1993 r., zawiera single zespołu z lat 1979/84. Posłuchałem i poczułem się w innym świecie dźwieku. Piękne, selektywne, przestrzenne i nieprzesterowane brzmienie.
Nie wiem na czym rzecz polega, ale chyba najbardziej w tych "nowoczesnych" pozbawionych dynamiki produkcjach problem dotyka nagrywania perkusji. Może tak ma teraz być, ale w starszych nagraniach talerze słychać mniej więcej "cyk, cyk", a w tych teraźniejszych jest to "czy, czy", tak jakby walenie w zwykły arkusz blachy.
rosim

Postprzez Raven » 19 Maj 2014, 10:49

Na pewno mieli też inny zestaw talerzy, albo inna realizacja ;p Ogólnie single z lat 1979/84 to na pewno wersje zremasterowane z analogu. Analogowe sprzęty miały to do siebie, że dźwięk był nieco inny przez pewne ograniczenia, dla wielu osób lepszy ;p Teraz mamy "cz" "cz" bo są wyższe tony, wtedy to pasmo było nieźle zredukowane i wychodziło "cyk "cyk" xd
"Im ciemniejsza noc, tym jaśniejszy dzień. Światło ma moc i nie zgasi go cień. Światło ma moc, ciemność jej nie ogarnia. Choć cień jest od zawsze, po drugiej stronie światła."
Awatar użytkownika
Raven

Postprzez rosim » 19 Maj 2014, 10:59

Raven - tak, to remaster z analogu - na płycie jest zresztą "ADD". A mi się wydawało, że ten "cyk, cyk" to właśnie wyższe tony niż "cz, cz", które zahacza bardziej o środek pasma. Ale pewnie jest tak jak piszesz - teraz rejestrowana jest wieksza część pasma i stąd takie, a nie inne brzmienie.
rosim

Postprzez Raven » 20 Maj 2014, 12:42

A masz gdzieś jakieś nagranie ? Z ciekawości bym porównał ;)
Awatar użytkownika
Raven

Re: Witajcie!!!

Postprzez John Lemon » 22 Kwi 2015, 20:07

Witajcie, to mój pierwszy post. Chciałem napisac cos odnośnie płyt luxów ale nie wiem gdzie to umieścić. Otóż nie wiem czy to tylko moje subiektywne odczucie ale pod względem jakości dźwieku najbardziej podoba mi się płyta z koncertu w stodole i oczywiście "buraki". Chodzi mi o szczegółowość dźwieku gdzie wszystkie instrumenty można usłyszeć dokłądnie. Dodam że nie słucham muzyki na laptopie... Czy to ma związek z "niemasterowaniem " płyty? Czy jest jakichś "audiofil" na forum co by się mógł wypowiedzieć? Chciałbym żeby EPKa też była w takiej jakości. Pozdrawiam
John Lemon

Re: Ile pytań...

Postprzez Emilian » 22 Kwi 2015, 20:26

Był wątek o tym, ale skończył się na "Robakach".
viewtopic.php?f=12&t=1397
Awatar użytkownika
Emilian

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zespół

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości